سفارش تبلیغ
صبا

اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی

 

 

روز درختکاری

 

روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز در چندین کشور گرامی داشته می‌شود. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران این روز 15 اسفند (5 مارس) هر سال است. در ایران (هفته منابع طبیعی از 5 تا 12 مارس) و آفریقای جنوبی (1 تا 7 سپتامبر) علاوه بر این، هفته‌ای برای گرامی‌داشت گیاهان تعیین شده است.

این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا در 10 آوریل 1872 پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز (Arbor Day  )، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد.

در ایران این روز برابر 15اسفند هر سال است.

در الجزایر این روز برابر 27 اکتبر هر سال است.

در استرالیا این روز برابر 28 ژولای هر سال است.

در بلژیک این روز برابر 21 مارس هر سال است.

در برزیل این روز برابر 21 سپتامبر هر سال است.

در کامبوج این روز برابر 1 ژوئن هر سال است.

در جمهوری آفریقای مرکزی این روز برابر 22 ژوئیه هر سال است.

در تایوان این روز برابر 12 مارس هر سال است.

در چین این روز برابر 12 مارس هر سال است.

در کاستاریکا این روز برابر 15 ژوئن هر سال است.

در مصر این روز برابر 15 ژانویه هر سال است.

در آلمان این روز برابر 25 آوریل هر سال است.

در اسرائیل این روز برابر پنجمین روز ماه شِوَت (ژانویه-فوریه) هر سال است.

در ژاپن این روز برابر 29 آوریل هر سال است.

در کنیا این روز برابر 21 آوریل هر سال است.

در لسوتو این روز برابر 21 مارس هر سال است.

در مقدونیه این روز برابر 12 مارس هر سال است.

در مالاوی این روز برابر دومین دوشنبه ماه دسامبر هر سال است.

در مکزیک این روز برابر دومین دوشنبه ماه ژوئیه هر سال است.

در نامبیا این روز برابر 8 اکتبر هر سال است.

در هلند این روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) یا نخستین روز پاییز (21 سپتامبر) هر سال است.

در نیوزیلند این روز برابر 5 ژوئن هر سال است.

در نیجر این روز برابر 3 آگوست هر سال است.

در فیلیپین این روز برابر 25 ژوئن هر سال است.

در لهستان این روز برابر 10 اکتبر هر سال است.

در پرتغال این روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) هر سال است.

در آفریقای جنوبی هفته درختکاری از 1 تا 7 سپتامبر هر سال است.

در کره جنوبی این روز برابر 5 آوریل هر سال است.

در سریلانکا این روز برابر 15 اکتبر هر سال است.

در تانزانیا این روز برابر 1 ژانویه هر سال است.

در اوگاندا این روز برابر 24 مارس هر سال است.

در ایالات متحده امریکا این روز برابر 10 آوریل هر سال است.

در ونزوئلا این روز برابر چهارمین یکشنبه ماه می هر سال است.

 


 

  

شهرستان خلخال

 

 

 

مـوقـعیت جـغرافـیایی اسـتان اردبـیل

 

 

 

              

         استان اردبیل با وسعتی معادل هفده هزارکیلومتر مربع (1/1 درصد از مساحت کشور) در شمال غرب فلات ایران بین َ45 ْ37 تا   َ42 ْ39   عرض شمالی و َ30 ْ 47 تا َ55 ْ48 طول شرقی واقع شده است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 2400 متراست. پست ترین نقطه آن با ارتفاع 100 متر در شهر پارس آباد و بیله سوار و بلندترین نقطه آن قله سبلان با ارتفاع 4811 متر می‌باشد .این استان از شمال با جمهوری آذربایجان حدود 400 کیلومتر مرز مشترک دارد.همچنین از شرق با استان گیلان، از جنوب با استان زنجان و از غرب به استان آذربایجانشرقی محدود می شود.بر اساس آخرین تقسیمات کشوری ، استان اردبیل دارای 9 شهرستان ، 25 بخش،   19 شهر و   66 دهستان می‌باشد. تراکم جمعیت در حدود 65 نفر در هر کیلومترمربع است که در مقایسه با تراکم جمعیت کشوری ( 5/37 نفردرهرکیلومتر مربع ) این استان را می توان از مناطق پر جمعیت به حساب آورد .   ( سالنامه آماری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ،1382)

 

توپوگرافی منطقه

 

      فلات آذربایجان که استان اردبیل در آن جایی گزیده، سرزمینی بلند ومرتفع است. حدود 75 درصداین سرزمین را نواحی کوهستانی و 25 درصد آن را مناطق هموار تشکیل می‌دهد. ارتفاع متوسط نواحی کوهستانی منطقه 3700 مترازسطح دریامی باشد. توده کوهستانی سبلان با ارتفاع 4811 متر در غرب ، مرتفعات بزغوش در جنوب و جنوب غربی با ارتفاع متوسط 2200 متر و بالاخره باغرو داغ در بخش شرقی استان با ارتفاع 3322 متراز عمده ترین واحدهای کوهستانی استان به شمار میروند. این ارتفاعات ، اقلیم استان اردبیل را تحت تاثیر قرار داده ودرنتیجه این استان را درشماریکی ازسردترین مناطق کشورقرارداده است. رژیم بارندگی ودمای آن تاحد زیادی تحت تاثیرارتفاعات قرار دارد( خیام ،1382         )واحدهای توپوگرافی استان (کوهستان، دشت، جلگه)، طی فصول مختلف، با شدت گرفتن جریانهای هوایی که از نواحی شرق، شمال غرب و جنوب غرب وارد منطقه می شوند، ایستگاههای هم جوار را متفاوت و متمایز می سازند.برای مثال سرعین در دامنه شرقی کوهستان سبلان یکی از پرباران ترین ایستگاههای شمال غرب ایران محسوب می شود، ولی واقع شدن سراب(غرب سبلان)، در چاله بین ارتفاعات سبلان، قره‌داغ، بزغوش، سهند و موقعیت پناهگاهی آن باعث گردیده، کمترین میزان بارش را دریافت ‌کند وکلیه سیستمهایی که از جهات مختلف به این محدوده نفوذ می‌کنند به دلیل وجود موانع کوهستانی در مسیر خود، توان بارشی چندانی ندارند به همین دلیل در تمام فصول سال در این قسمت قطب بارشی کم تشکیل می‌شود.     ( بیاتی خطیی و ساری صراف،1374)

 

 

ارتفاعات اردبیل

 

 

 

 

       1 - کوههای مرکزی

 

            در بخش مـرکـزی این منطقه توده کوهستانی سـبلان با حداکثر ارتفاع 4811   متر از سطح دریا مرتفع ترین نقطه استان بوده که با جهت شرقی غربی از ارتفاعات متعددی مانند صائین ، نرمیق ، قوشه داغ تشکیل شده است.

 

2- کوههای شرقی

 

           دنباله رشته کوههای شمالی آذربایجان. درشرق، تغییر مسیر داده و در جهت شمالی - جنوبی به صورت یک فلکسور به موازات چاله دریای خزر به نام رشته کوه تالش کشیده شده و تا درهّ سفیدرود امتداد می یابد. رشته کوه تالش همانند سدّی فلات آذربایجان را از دریای خزر جدا ساخته و مانع نفوذ رطوبت خزری به داخل منطقه می باشد، به همین سبب، دامنه های غربی و شرقی آن دارای پوشش متفاوت گیاهی است.دامنه شرقی آن پوشیده از درختان جنگلی است ودر شرایط بیوستازی قرار دارد درحالیکه دامنه غربی آن دارای پوشش گیاهی استپی است و در شرایط رگزستازی است. این رشته در شمال به وسیله صـلوات داغ به ارتـفاع   2248   متر ارتـباط پیدا کرده و به وسیله درهّ رود از کــوهـهای قـــره داغ جدا می شود ( خیام ، 1382 . )

 

 

 3- مناطق هموار

         دو واحد تـوپـوگــرافی جـلگه مـغان در شمال و دشـت اردبــیل در مرکز از مناطق هموار استان به شمار می رود.

 

 

الف: جلگه مغان  

         این جلگه با متوسط ارتفاع 100+ متر به صورت مثلثی است که رأس آن به سمت شمال و یک ضلع آن در قسمت شرق واقع شده و به طول 49 کیلو متر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان را تشکیل داده است.

 

 

ب: دشت اردبیل

 

 

 

 

           این دشت مرتفع و بیضی شکل،به صورت یک چاله تکتونیکی است . مساحت آن حدود 800 کیلومتر مربع ( طول 40 کیلومتر و عرض 20 کیلومتر) می باشد. این دشت ، بسیار هموار ودارای شیب مقعر ملایمی درحدود 5/0درصد است. ارتفاع متوسط دشت 1350 مترازسطح دریاست. مرتفع ترین نقطه آن در جنوب غرب با 1500 متر ارتفاع و پست ترین نقطه در شمال 1200 متر ارتفاع دارد. اصلی ترین شریان دشت، رودخانه قره سو می باشد که از ارتفاعات باغرو داغ سرچشمه گرفته و رود خانه های بـالخلی چای ، حاجی محمد چای و قره چای به آن ملحق می شوند . سبلان در غرب و جنوب غرب، بزغوش در جنوب وجنوب غربی ، باغـرو داغ (تـالـش) در شرق و صلوات داغ در شمال ، محدوده این دشت را معین می کنند. مــبادی ورودی دشـت اردبــیل از طریق گـردنه های ، حـیران ، صـائین ، لـنگان و اسالم می باشد    (رستمی زاد،1383)

 

  

اقلیم اردبیل     :

 

                   موقعیت خاص جغرافیائی استان اردبیل سبب گردیده است که این استان درفصلهای سرد سال تحت تاثیر توده هواهای مهاجراز شمال ، شمال غرب و غرب قرار گیرد. درفصل تابستان نیز گاهی سیستم های کم فشار باران زائی تاثیر گذاشته و بارندگی های تابستانه را در این مناطق باعث می گردد. بخشهائی از استان تحت تاثیر اقلیم خزری قرارداشته و دریای خزر در شرق استان بر شرایط دمائی و رطوبتی آن اثر می کند و موجب تعدیل آب و هوا در آن مناطق می شود. باعنایت به اینکه استان از دو بخش کوهستانی سرد و جلگه ای معتدل تشکیل شده و به تبع عوامل طبیعی و جغرافیائی ، دارای تنوعات اقلیمی قابل توجه است . اما ویژگی سردی که ناشی از تاثیر توده های هوای سرد شمالی ، ارتفاع و عرض جغرافیائی است ، صفت مشترک اقلیم های گوناگون استان گردیده و حتی در پست ترین نقاط استان که طبیعتا دارای اقلیم معتدل هستند بطور متوسط درحدود 61 روز از سال دارای شرایط یخبندان بوده و سردی هوا برتمامی استان و کلیه اقلیم ها کم و بیش تاثیر می گذارد  .

 

دمای هوا :

 

           توزیع دمای هوا در سطح استان متناسب با توپوگرافی و سایر ویژگیهای طبیعی آن است نواحی پست واقع در دره رودخانه ارس و دشت مغان گرمترین و ارتفاعات سبلان سردترین مناطق استان می باشند. میانگین سالانه دمای هوا بین 7.9 تا 15.2 درجه سلسیوس در نوسان می باشد. میانگین حداکثر درجه حرارت در بین ایستگاههای استان بین 14.3 تا 20.5 درجه سلسیوس و میانگین حداقل درجه حرارت این ایستگاهها بین 1.5 تا 9.7 درجه سلسیوس متغیر می باشد ولی وجود درجه حرارتهای مطلق بین 38.5- تا 44 درجه سلسیوس به ترتیب در ایستگاههای فیروزآباد خلخال و مشیران است که حاکی از اختلاف شدید دمائی می باشد .

 

تعدادروزهای یخبندان :

 

             تعداد روزهای یخبندان سالانه در نواحی مرکزی و جنوبی استان بیشتر از مناطق شمالی است و درنقاط مرتفع و برف گیر استان ، تعدادروزهای یخبندان به حدود 6 تا 8 ماه درسال هم می رسد.

 

 

بارش :

 

      درفصل بهار و تابستان بیشتر جریانات عرضهای میانی و جنب حاره ای در استان اردبیل فعال هستند به طوریکه بیشترین میزان بارندگی استان در اثر نفوذ جریانات ناپایدار عرضهای میانی پس از تقویت در روی دریای مدیترانه و دریای سیاه ، کسب رطوبت کافی میباشد. بارندگی های اصلی اردبیل در فصل بهار و تابستان بیشتر در اثر فعالیت عبور جریانات عرضهای میانی و کم فشار سودانی می باشد . در فصل بهار و تابستان کم فشار سودانی در حین فعالیت و حرکت رو به شمال شرق باعث بارندگی درحاشیه غربی کوههای زاگرس گردیده و به علت از دست دادن رطوبت خود به صورت باد نسبتا گرم در استان اردبیل جریان پیدا می کند. زمانی که جریان عرضهای میانی تا غرب مدیترانه گسترش پیدا کرده باشد هوای سردی از حاشیه جنوبی اقیانوس اطلس شمالی بخصوص مجمع الجزایر آزور در پشت این سیستم قرار می گیرد و به دنبال جریانات گرم ، منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا با بارندگی های نسبتا خوب توام با رعد و برق در بهار و تابستان و در زمستان باعث بارش برف سنگین در استان می گردد. جریانات مؤثردر فصول پائیز و زمستان بیشتر شمالی و شمال غربی هستند به طوریکه :

      الف) در فصل زمستان ریزش هوای بسیار سرد سیبری افت شدید دما و بارش برف در استان اردبیل را به همراه دارد زمانیکه کم فشارهای عرضهای پائین درحین نفوذ به فلات ایران از توسعه و گسترش خوبی برخوردار باشند و تا عرضهای 40 درجه برسند ، نفوذ هوای سردسیبری و برخورد آن با هوای نسبتا گرم عرضهای میانی باعث تقویت ناپایداریها و بارندگیهای خوب در استان اردبیل می گردد. نفوذ مرکز فشار زیاد سیبری در فصل پائیز باعث افت قابل ملاحظه دما گردیده و در بعضی سالها کاهش زودرس دما باعث وارد آوردن خسارات زیاد به محصولات کشاورزی و باغبانی می شود.

     ب) توده هوای دیگری که درفصل زمستان بر استان اردبیل تاثیرگذار است ، توده هوای شکل گرفته در روی مناطق پوشیده از برف کانادا است که به دو صورت درمنطقه عمل می کند: نخست پس از عبور از روی کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا با سیستم پرفشار سیبری ادغام گردیده و از روی دریای سیاه وارد استان شده و باعث افت شدید درجه حرارت و بارندگی می گردد. دوم توده هوای شکل گرفته در روی مناطق جنوب شرقی کانادا است ، که مرکز آن در روی مجمع الجزایر آزور قرارمی گیرد ، به دلیل کسب رطوبت از اقیانوس اطلس شمالی پس از عبور از روی اروپا و دریای مدیترانه از بخشهای شمال غربی کشور وارد شده و باعث بارندگیهای نسبتا خوب در استان اردبیل می شود. کم فشارهای سودانی در مناطق مختلف استان اردبیل اثرات متفاوتی برجای می گذارند . در شهرهای اردبیل و خــلخــال به صورت وزش باد گرم همراه با گرد و غبار و در پارس آباد ، مشگین شهر ، گرمی و بیله سوار بصورت رگبارهای پراکنده همراه با رعد و برق اثر می گذارد

 جریانات فوق پس از رسیدن به اردبیل در حاشیه جنوب غربی کوه سبلان و در صعود از ارتفاعات سبلان در اثر بارندگی رطوبت خود را از دست داده و به صورت هوای خشک و گرم از دامنه های جنوب شرقی سبلان سرازیرشده و در رسیدن به شهر اردبیل باعث وزش باد جنوب غربی با نام محلی گرمیج در این شهرمی شود.

 


 

 

مفاهیم: آنتی سیکلون (مرکز پر‌فشار) چیست؟

مناطق پرفشار، مدور و غیرمنظم را که جهت حرکت آنها در جهت حرکت عقربه‌های ساعت است، واچرخند یا آنتی سیکلون می‌نامند

از آنجا که جهت حرکت باد در آنتی سیکلون‌ها بر خلاف جهت حرکت باد در سیکلون‌ها می‌باشد بنابراین به آن حرکت، واچرخندی و چنین سیستمی را سیستم واچرخندی می‌گویند.

آنتی سیکلون‌ها در شرایط هوا و اقلیم نقش بسیار مهمی دارند.

از نظر دینامیک، آنتی سیکلون‌ها از بسیاری جهات شبیه سیکلون‌ها هستند. در واقع می‌توان گفت آنتی سیکلون‌ها مراکز پرفشار بوده و حرکت هوا در آنها از مرکز به اطراف و از بالا به پایین بوده و در نیمکره شمالی گردش هوا در آن در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی بر خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت می‌باشد.

همانطور که فعالیت‌های چرخندی توام با ایجاد بادهای نسبتا قوی می‌باشند، واچرخندهای قوی نیز با جریان‌های هوای سرد و چگالی که از قطب به طرف عرض‌های جغرافیایی پایین حرکت می‌کنند، به راه می‌افتند و بادهای قوی را در این مدارها ایجاد می‌کند که به آن باد شمالی (Norther  ) گفته می‌شود.

 

 

 

مفاهیم: سیکلون (مرکز کم فشار) چیست؟

یک چرخند یا سیکلون، منطقه‌ای است از هوای کم فشار و تقریبا دایره‌ای شکل که قطر آن ممکن است به صدها کیلومتر برسد.

این منطقه از هوا در نیمکره شمالی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی در جهت حرکت عقربه‌های ساعت در چرخش می‌باشد؛ در چنین ناحیه‌ای کمترین مقدار فشار جوی در مرکز بوده و در امتداد شعاع و به طرف خارج از مرکز مقدار فشار افزایش می‌یابد؛ در واقع سیکلون یک مرکز کم فشار است.

هرچند باد تحت تاثیر گرادیان فشار (اختلاف فشار بین دو مرکز فشار) به جریان می‌افتد اما در سیکلون، جریان هوا تحت تاثیر نیروی اصطکاک، کوریولیس و نیروی گریز از مرکز به جای اینکه به طور مستقیم به سمت مرکز کم فشار باشد در امتداد خطوط هم فشار می‌وزد و با جهت گرادیان فشار زاویه نسبتا بزرگی می‌سازد.

در نیمکره شمالی به حرکت پادساعتگرد، گردش چرخندی (Cyclonic Circulation  ) گفته می‌شود نکته قابل توجه اینکه چرخند بر خلاف آنچه از نامش تداعی می‌شود هیچ توفان مخرب و خطرناکی را ایجاد نمی‌کند بلکه تنها یکی از الگوهای متعارف آب و هوایی عرض‌های میانی است.

گرچه گرادیان‌های شدید فشار در مناطق کم فشار عرض‌های میانی، وزش بادهای شدیدی را یه دنبال می‌آورد؛ اما این بادها را نباید با توفندها و یا چرخند‌های حاره‌ای یکی دانست.

 

 

چگونه باران می‌بارد؟

باران پس از سرد شدن بخارهای جوّی به وجود آمده و بر زمین می‌بارد. منبع اصلی تولید باران جبهه‌های هوا (weather fronts  ) یعنی دما و رطوبت است.

وقتی هوای گرم به بالای آسمان صعود می‌کند، بخار آب را هم همراه خودش به بالا به داخل آسمان می‌برد. در بالای آسمان، بخار آب سرد می‌شود و قطره‌های آب دور ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا تشکیل می‌شود. مقداری از بخار آب هم به شکل کریستال‌های ریز یخ منجمد می‌شود که قطرات آب سرد شده را جذب می‌کند.

آشنایی با مضامین تخصصی آب و هوا

قطرات به شکل کریستال‌های یخ، منجمد می‌شود و کریستال‌های بزرگ تری را تشکیل می‌دهد که ما آنها را برف ریزه می‌نامیم.موقعی که برف ریزه‌ها سنگین می‌شوند، پایین می‌افتند. برف ریزه‌ها در مسیرشان رو به پایین با هوای گرم تر برخورد می‌کنند و ذوب می‌شوند و به صورت قطرات باران در می‌آیند.بد نیست بدانید کارخانه‌ها، ماشین‌ها، کامیون‌ها، و وسایلی که دارای دودکش هستند، از سوخت فسیلی نظیر زغال و مواد نفتی استفاده می‌کنند. سوخت این دو نوع ماده موادی نظیر اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن را وارد هوا می‌سازد. در فضا این اکسیدها تغییر می‌کنند و به گرد و غبار و باران اسیدی تبدیل می‌شوند.

منبع: رشد


 

عسل اردبیل

 

    عسل سبلان به علت تنوع پوشش گیاهی و گلهایی مثل گون،آویشن و بابونه موجود در دامنه سبلان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. عسل بنا به خاصیت شفا بخشی که دارد دستگاه گوارش را ضدعفونی کرده و باعث التیام زخم معده می‌شود، همچنین در درمان بیماریهای چون عصبی، قلبی، استخوانی،کلیوی و رماتیسم بسیار مفید است.

 


 

 

 

استان اردبیل از میان 32 استان کشور رتبه سوم را درزمینه تولید عسل دارد و5 درصد عسل تولیدی کشور از زنبورستانهای این استان استحصال می‌شود.از تعداد 118هزار و900 کندوی عسل در استان 114 هزار کندوی پیشرفته و4 هزار و900 کندوی بومی وجود دارد.از هرکندوی بومی در استان 7 کیلوگرم و ازهرکندوی پیشرفته 3 / 18 کیلوگرم عسل استحصال می‌شود.سالانه 4 هزار و668 تن اعلام می‌کند و می‌افزاید: بیش از 3 هزار نفر در اردبیل در این حرفه فعالیت می‌کنند که از این تعداد 2 هزار و 500 نفر زنبوردار هستند.قیمت عسل در اردبیل به تناسب خلوص آن کیلویی 5 الی 30 هزار تومان است که در صورت خلوص100 درصدی قیمت آن تا 80 هزار تومان می‌رسد.

 


 

 

 

 

عسل به علت دارا بودن اسید فرمیک دردهای روده را به خوبی تسکین داده و همچنین به جهت وجود اسانسهای فرار ( عطرگیاهان مختلف ) نارسایی های ناگوار روده را برطرف مکند ؛ بنابراین توسیه میشود تمام افراد در هر سنی مصرف عسل به صورت شربت با افزودن مقداری عرقیات گیاهی مثل آویشن (کاکوتی ) ، شاه اسپرهم، ویا آبلیمورا در رژیم غذائی هفتگی خود داشته باشند .مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک میکند سر درد را کاهش داده و حالت ناتوانی و عصبی را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند، کاهش میدهد

 


 

سوغات اردبیل

        از دیگر سوغات اردبیل می‌توان آب‌نبات،  

 

 

     تخمه آفتابگردان،

 قره حالوا (حلوای سیاه)،

 

 

از غذاهای سنتی اردبیل می‌توان به آش اوماج، آش دوغ، آش شیر، آَش یارما،

  

 

 

 

    همچنین سرشیر، شیرینی‌های محلی، شکلات روسته، عسل طبیعی سبلان، عصاره گل‌های سبلان و کره را نام برد.حلوای سیاه اردبیل معجونی است که از جوانه گندم و کره طبیعی تهیه می‌شود و بسیار مقوی و نیروزا می‌باشد بزباش، پیچاق قیمه، تاس‌کباب، ترحلوا، ترشی‌قرمه، چیغیرتما، حلوای زرد، حلوای زنجبیل، خشیل، خورش قاتق، ساج‌ایچی، سوغان‌سو، قرمه‌سبزی، قویماق، قیساوا، قیقاناق، کوفته،گیلدیک آشی(نسترن وحشی)ازآشهای سنتی، لونگی و هرا اشاره کرد.

 

 

دریاچه نئور

این دریاچه در فاصله 42 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع 2480 متری از سطح دریا قرار دارد. راه اصلی دسترسی دریاچه جاده روستائی آسفالته به طول 13 کیلومتر می باشد که از کیلومتر 29 جاده بین شهری اردبیل خلخال در محل قریه بودالالو بطرف شرق منشعب می شود. این دریاچه با متوسط 257 هکتار مساحت بزرگترین دریاچه آب شیرین استان می باشد. در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد. در آن پرورش داده می شود که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند. گونه های جانوری آن شامل: خرس قهوه ای گرگ روباه خوک مار مارمولک قورباغه اردک خوتکا آنقوت کبک چکاوک چنگر بلدرچین عقاب طلایی زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان می باشد.

 

شورابیل

     این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود.این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله: قایق رانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتلهای مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها، رستوران در وسط دریاچه و...

 

آبشار سردابه

   این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه (24 کیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی کوه سبلان واقع است . ارتفاع آن حدود 20-15 متر و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می باشد . شایان ذکر است حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان های سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد . این آبشار از محل های دیدنی مجتمع آبگرم سردابه که از نقاط گردشگری اردبیل است ، می باشد که هر ساله پذیرای هزاران مسافر است .

این مکان یک منطقه طبیعی در دامنه های سبلان و از سالیان دراز در این منطقه موجود می باشد .

چشمه سردابه در 25 کیلومتری شمال غرب شهر اردبیل ، در روستای سردابه واقع شده است . ارتفاع چشمه از سطح دریا 1840 متر است و چشمه در روی دامنه قرار دارد . دمای آن در حدود 35 درجه سانتی گراد است . دبی آن در حدود 25 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است . ظاهر آب شفاف ، کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می رسد . از کاتیون های آن سدیم و کلسیم و از آنیون های آن سولفات و بی کربنات است . هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت در حدود 950 می باشد. PH   آن 2/5 و اسیدی است . ترکیب آب از نوع سولفاته کلسیک و گوگردی بوده و در اطراف چشمه ، رسوبی از املاح سیلیسی ، قلیائی خاکی و مختصری گوگرد دیده می شود . آب این چشمه گرم و دارای مقدار قابل توجهی گاز کربنیک است.

این منطقه تفرحگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران و گردشگران و همچنین مردم استان می باشد . در این مکان آبشاری به نام سردابه وجود دارد که از زیبایی منحصر بفردی برخوردار است همچنین آبگرم معدنی سردابه که خاصیت درمانی دارد همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و توریست بومی و غیر بومی است

 

بازار تاریخی اردبیل در استان اردبیل

 

      بازار اردبیل یادگاری از دوره صفوی و پیش از آن است . در قرن دهم هجری در زمان حکومت شاه طهماسب اول بازار های اردبیل از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده اند .

از تقسیم بندی کلی بازار اردبیل می توان به بازار بقالان ، قصابان ، خراطان ، سراجان ، قیصریه ، چاقو فروشان ، کلاه دوزان و بسیاری سرای دیگر اشاره کرد . راسته های موجود در بازار اردبیل عبارتند از : راسته اصلی بازار ، راسته قیصریه ، علافان ، راسته پیر عبد الملک ، بازار زرگران ، سراجان ، پارچه فروشان ، کفاشان ، مسگران ، چاقو سازان ، آهنگران و سراهای آن ها .

بقعه سید امین الدین جبراییل در استان اردبیل

 

 

 

    بقعه سید امین الدین جبراییل ، یا بقعه کلخوران ، آرامگاه پدر شیخ صفی الدین اسحق اردبیلی جد سلاطین صفوی است و در روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل واقع شده است . روستای کلخوران نیز گاه به نام این بقعه « کلخوران شیخ » خوانده می شود .

پیست اسکی آلوارس در استان اردبیل

 

    پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین در شهرستان اردبیل ایران واقع شده است . این مکان در 30 کیلومتری شهرستان سرعین قرار دارد .

این مکان مجهز به امکاناتی همچون بالابر ، تله سیژ و امکانات دیگر است . پیست آلوارس در حدود سال 84-85 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت . با وجود گرمای 35-40 درجه ای هوای تابستان در اردبیل و سرعین با اینکه این مکان در 30 کیلومتری سرعین قرار دارد می توان برف را در این مکان بوضوح دید و لمس نمود .

از ویژگیهای بارز منطقه ای که مجتمع ورزش های زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن ، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان ، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های کوهی ، گل ختمی ، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیر های صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهر های سرعین ، نیر ، اردبیل می باشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید .

 

آب های درمانی و معدنی

*سرعین در فاصله 22 کیلومتری از جاده اردبیل به تبریز به فاصله 10 کیلومتری شمال جاده واقع است.

چشمه بیله‌دره- اردبیل:

چشمه آب معدنی سرد بیله‌دره یا بیلادره، در 3 کیلومتری شمال سرعین در نقاط مختلف دره‌ای از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه شبیه به آب چشمه «کاشا- اویان» فرانسه است که دارای خواص زیر است:

چشمه معدنی بوشلی

در 5/4 کیلومتری جاده اردبیل به سراب و در 45 کیلومتری غرب اردبیل واقع است. مظهر این چشمه در مجاور رسوب‌های آهکی سختی است که آثار خروج آب در برخی نقاط آن در گذشته وجود دارد. از این چشمه برای استحمام استفاده می‌شود.

سردابه- اردبیل:

این چشمه در 25 کیلومتری شمال غربی اردبیل در روستای سردابه قرار دارد. مظهر این چشمه در دامنه کوه واقع است که پس از جمع شدن آب از نقاط مختلف در دره‌ای جریان می‌یابد و آبشار سردابه را به وجود می‌آورد. این آبشار در ارتفاع 15-20 متری قرار دارد و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می‌باشد.

قتورسو- اردبیل:

در فاصله 60 کیلومتری جاده اردبیل به مشکین شهر، جاده فرعی وجود دارد که پس از طی 24 کیلومتر به قتورسو می‌رسد. مظهرهای این چشمه در دامنه کوه سبلان واقع است. مظهر چشمه قتورسو دارای مقدار قابل توجهی گوگرد بوده که با شعله کبریت مشتعل می‌شوند. ظاهراً خروج این آب با خروج گدازه‌های قله آتشفشانی سبلان در ارتباط است.

آب گرم خلخال:

چشمه آب معدنی گرم خلخال، در 22 کیلومتری شمال غربی هروآباد و به فاصله 96 کیلومتری میانه از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه در درمان بیماری‌های مفصلی، رماتیسم و بیماری‌های عصبی مؤثر است.

قینرجه

- مشگین‌شهر: چشمه معدنی قینرجه در حدود 22 کیلومتری جنوب غربی مشکین شهر واقع است. مظهر آن در مجاور رودخانه کوچک قینرجه چای قرار دارد و آب چشمه به رودخانه وارد می‌شود. به علت گرمای زیاد آب چشمه، آن را با آب رودخانه مخلوط کرده و در حوضچه‌ای به منظور استحمام از آن استفاده می‌کنند.آب این چشمه برای درمان لنفاتیسم، راشی‌تیسم، بیماری‌های زنانه، برخی از رماتیسم‌های مزمن مفید است و به سبب دارا بودن گاز بیماری‌های دستگاه تنفسی را درمان‌ می‌بخشد.

ایلاوند- مشگین شهر:

چشمه معدنی ایلاوند در 15 کیلومتری جنوب مشکین شهر از زمین خارج می‌شود. مظهر آن در پایه کوهی قرار دارد که در دو نقطه مشخص ظاهر می‌شود.

 

مویل- مشگین شهر:

 این چشمه در دامنه‌های شمال غربی کوه سبلان واقع شده است. مظهر آن در روستای مویل واقع است که در 5/2 کیلومتری دوراهی ایلاندوست (جنوب مشکین شهر) قرار دارد.

 


 

زلزله اردبیل را لرزاند

 

            زلزله ای به بزرگی 3.1 در مقیاس ریشتر استان اردبیل را لرزاند.این زمین لرزه  روز شنبه مورخ 19 مرداددر ساعت 22 و 20 دقیقه و 36 ثانیه بخش هایی از مرکز این استان از جمله اردبیل، سرعین و نیر را لرزاند.موقعیت این زمین لرزه 38.19 شمالی و 48.21 شرقی در 11 کیلومتری اردبیل، 13 کیلومتری سرعین - اردبیل و 25 کیلومتری نیر - اردبیل در عمق هشت کیلومتر گزارش شده است.این زلزله در زمان بسیار کوتاه اما با صدای بلند در مرکز استان بخوبی احساس شد و موجب شد شهروندان اردبیل دقایقی را در خیابان سپری کنند.

 


 

استان اردبیل بیشترین اثر را از ارتفاعات کوهستانی سبلان ،طالش و بزغوش گرفته است .رشته کوه سبلان با 4811 متر ارتفاع دراین استان واقع شده است وکوهستان سبلان در غرب اردبیل با آب های جاری وآثارفراوان آتش فشان به صورت چشمه های معدنی آبگرم سرعین وسردابه ،به سبب جذب انبوه مسافرین گردیده ویکی از زیباترین مناطق جهانگردی استان را پدیدآورده است .سه جریان آب وهوایی با ویژگیهای متفاوت اقلیم وآب وهوای استان راتحت تاثیر خود قرارمی دهد :

1- جریان مدیترانه ای با ماهیت معتدل که بیشتربخارهای خود را در کوهستان های ترکیه ،زاگرس وآذربایجان غربی از دست می دهد ،از غرب استان اردبیل راتحت تاثیر قرار میدهد .این جریان منشآ مهم واصلی بارش های جوی ایران است ورود آن به منطقه با تعدیل درجه حرارت ورطوبت هوا همراه است .

2-جریان هوای سیبری آسیای مرکزی که ماهیتی بری وسرد دارد،از شمال شرقی وارد می شود وپس از عبور از دریای خزر وجذب بخار آب استان اردبیل را تحت تاثیر قرار می دهد ودر تابستان باعث کاهش شدید گرما وخنک شدن هوا می شود.

3-جریان شمالی که دارای ماهیتی سرد است ،ورود این جریان از شمال وشمال غرب با سرمای شدید و بارش سنگین در استان همراه است . به طور کلی میزان بارش جوی در استان بین 250تا 600میلیمتر وفصل بهار و زمستان،فصل های بارندگی در منطقه می باشد. زبان ترکی آذری ،زبان مادری عامه مردم این منطقه است ودین رسمی مردم استان اردبیل اسلام ومذهب آنان شیعه جعفری است . آثار باستانی استان شامل : تپه قره شیران ،تپه نادر ،تپه قنبر ،مجموعه بازار اردبیل ،قلعه کهنه وخانه حاج میرزا ابراهیم صادقی می باشد .

شهراردبیل  یکی از شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی کشور است. این شهر همچنین مرکز شهرستان اردبیل است. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است و دارای ارتفاع زیادی است و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در 219 کیلومتری تبریز و 591 کیلومتری تهران واقع شده‌است

     

تعدادروزهای یخبندان

برحسب موقعیت وشرایط جغرافیایی مناطق ونواحی مختلف استان اردبیل ، تعدادروزهای یخبندان درسال بیشترازمناطق جلگه ای ودشت های استان است ودرنقاط مرتفع برفگیراستان، تعدادروزهای یخبندان به حدود6ماه درسال میرسد. برحسب آماربلند مدت جوی تعدادروزهای یخبندان شهرستان اردبیل 128روزومشگین شهر88روزوپارس آباد53روزومشیران 79روزوخلخال 154روزو سرعین147روزوفیروزآباد166روزاست .این آمارنشان میدهندکه باافزایش ارتفاع ازشمال استان به جنوب ونقاط مرتفع تعدادروزهای یخبندان افزایش می یابدودرارتفاعات بالای   2200مترازسطح دریاجزو اقلیم ارتفاعات فوقانی محسوب می شود  .

 

.

 

دمای هوا

     توزیع دمای هوادرسطح استان متناسب باتوپوگرافی وسایرویژگیهای طبیعی آن است نواحی پست واقع دردره رودخانه ارس ودشت مغان گرمترین وارتفاعات سبلان سردترین مناطق استان می باشند. میانگین سالانه دمای هوادربین 9/7 تا2/15   درجه سانتی گراددرنوسان می باشد.ومیانگین حداکثردرجه حرارت دربین ایستگاههای استان بین 3/14 تا 5/20 درجه سانتی گرادمتغیراست ومیانگین حداقل درجه حرارت دربین این ایستگاههابین 5/1 تا 7/9 درجه سانتی گرادمتغیرمی باشدولی وجوددرجه حرارتهای مطلق بین 5/38- درجه سانتی گرادتا44درجه سانتی گرادبه ترتیب درایستگاههای فیروزآبادخلخال ومشیران است که حاکی ازاختلاف شدیددمائی است .ودرجدول زیردمای سالانه تهیه گردیده است .

 

 

 

 

 

شهر اردبیل در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا و در میان کوه‌های تالش و سبلان واقع در رشته‌کوه البرز در شمال غرب فلات ایران جای گرفته و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های ملایم است.اغلب صاحب‌ نظران نام قدیمی شهر را «آرتاویل» و از ریشه اوستایی می‌دانند. این نام از ترکیب دو کلمه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده ‌است و در کلماتی نظیر اردشیر آمده‌است) و «ویل» تشکیل شده‌است.

 

 

 

 

اردبیل از شهرهای کهن ایران است که حدود 5000 سال قدمت دارد.در لوحه‌های گلی سومریان به صورت آرتا یا آراتتا ثبت گردیده‌است که خود قدمت شهر را تا 5000 سال میرساند. در سال 618 هجری مورد حمله مغولان قرار گرفت.در دوران باستان نیز که ایران به چهار ولایت تقسیم شده بود اردبیل مرکز ولایت باختر شامل آذربایجان، ارمنستان و آران بوده‌است. اما در زمان تیموریان و صفویان، نهضت تشیع و جنبش‌های سیاسی ایران از این شهر برخاست. اردبیل در زمان صفویان آباد گردید و به اوج اعتبار، عزت، و عظمت خود رسید، اما پس از انقراض این سلسله در پیشامدها و تحولات تاریخی دوره نادرشاه و اوایل قاجار و به‌خصوص با ورود قشون روسیه به ایران و حوادث دوران مشروطیت، از رونق و اهمیت افتاد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در 24 فروردین 1372 به مرکز استان تبدیل شد.

 

 

گردنه حیران

     مسیر رویایى و زیباى گردنه حیران از یک سو مشرف به کوه هایى است پوشیده از جنگل هاى انبوه و از سوی دیگر مشرف به دره اى زیبا و دیدنی که رود بزرگ ارس از میان آن عبور مى کند و تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان می باشد.  گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است. دره ها و کوهپایه هاى پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلى و مرتعى و گاوهایى که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایى از کندوهاى عسل اولین چیزهایى است که به چشم هر بیننده اى مى آید و آن را فریفته خود مى نماید.شاید توصیف شکوه حیران از زبان آنوبانینی ناشدنی باشد؛ ولی بیشک نام این گردنه زیبا و کم نظیر خود بیان کننده شکوه و عظمتی است که انسان در این منطقه احساس می کند.از دیدن مناظر انسان حیران می ماند که آیا اینجا قسمتی از دنیا است یا قطعه ای از بهشت. همه گردشگران و ایرانگردان باید در سفر های تابستانی خود این منطقه را در ذهن داشته باشند که نباید از آن به سادگی گذشت.

 

 

 

 

مسجد جمعه اردبیل (مسجد جامع اردبیل) یادگار دوره پیش از اسلام ودوره سلجوقیان از آثار تاریخی اردبیل که برخی به دوره پیش از اسلام می‌رسد، می‌توان از دهکده آتشگاه، شهر هیر، شهریور، و مسجد جامع اردبیل که در قدیم آتشکده بوده‌است، نام برد. با توجه به این‌که این مسجد، بزرگ‌ترین و قدیم‌ترین مسجد اردبیل است، احتمال می‌رود یکی از واحدهای آن، کتابخانه بوده، ولی در تاریخ اردبیل اشاره‌ای به آن نشده‌ است.

 

 

 

گردنه الماس(اسالم)

    گردنه زیبای الماس واقع در محور اسالم به خلخال یکی از زیباترین محورهای ارتباطی استان گیلان به اردبیل می باشد. دو طرف جاده مملو از درختان جوان و تنومند است. دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت میکنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک میکند؛ اینها از تابلوهای زیبای این مسیر هستند.

 

مناظر دیدنی جاده اسالم به خلخال (گردنه الماس)

منازل روستایی در جاده اسالم به خلخال (گردنه الماس)

مناظر دیدنی جاده اسالم به خلخال (گردنه الماس)

 

 

اردبیل به واسطه داشتن مناظربی نظیر طبیعی، شاید به جرات بتوان گفت رتبه نخست گردشگری درایران رادارا می‌باشد.اردبیل وسرعین به واسطه پذیرش گردشگر، میزبان مسافران تابستانی وزمستانی می‌باشد.درتابستان استفاده از مناطق خوش آب وهوای اردبیل ودرپاییزوزمستان به واسطه دارا بودن پیست اسکی آلوارس وآبگرمهای معدنی سرعین میزبان مسافران می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مسجد جامع اردبیل از بناهای تاریخی این شهر به‌شمار می‌روند. از جاذبه‌های طبیعی این شهر دریاچه شورابیل و بقعه شیخ جبراییل در داخل شهر و دریاچه نئور، جنگل فندق‌لو، و پیکره سنگی بابا داوود عنبران و شهر توریستی سرعین در نزدیکی این شهر می‌باشد.

 

 

شهرستان اردبیل دارای چهار اقلیم مدیترانه‌ای گرم، مدیترانه‌ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است. این شهرستان به عنوان یکی از مناطق سردسیر ایران و استان بین پنج تا هشت ماه از سال سرد است. بارندگی نیز در تمام فصول وجود دارد، ولی شدت آن در بهار و پاییز بیشتر است.

 

 

 

 

براساس گزارش ایستگاه هواشناسی اردبیل که در ارتفاع 1372 متری واقع شده، بارندگی این شهر در سال 1372 برابر 7/327 میلی‌متر گزارش شده‌است. این شهرستان دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های معتدل است. متوسط درجه حرارت آن در حدود هفت درجه سانتی‌گراد است. وجود کوهستان‌های سبلان، طالش و بزغوش، تأثیر بخارهای دریای خزر و بادهای سردشمالی و وجود جنگل‌های شمال و شرق آن در میزان بارندگی و نوسان دمای شهرستان اردبیل بسیار مؤثر است.

 

 

 

 

 

 

باد های اردبیل

جریان هواهمیشه ازنقطه ای به نقطه دیگردرحال حرکت می باشدباحرکت این جریان که ازسیسستم فشارزیادبه طرف سیستم فشارکم میباشدبادراتولیدمینمایددرهرمنطقه دونوع باد یافت میشودکه یکی بادهای محلی است ودیگری بادهای جبهای که بانفوذجبهه به طرف منطقه شروع میشود.درحالت کلی بادهای عمومی استان عبارتنداز  :

 

 

بادشرقی   : درفصول مختلف سال که به بادمه یابادخزری معروف است ازطرف شرق به طرف غرب میوزدوحداکثررطوبت دریای خزرراباخودبه مناطق مختلف می آوردوعلت آنرامیتوان اختلاف ارتفاع اردبیل ودریای خزر را ذکرنمود  .

بادغربی  : این بادنیزمیتوانددرفصول مختلف سال بوزدودراصطلاح محلی به بادگرمیچ معروف است ودراثرعبورتوده هوای مدیترانه ای ودریای سیاه اتفاق می افتدومعروفترین باددرمنطقه بشمارمی رودکه سبب تبخیروخشکاندن زمین کشاورزان می شود.

باد غالب : علاوه بربادهای ذکرشده بادهای دیگری نیزدراستان اردبیل مشاهده می شودکه به نامهای مختلفی موسوم هستندودرگلبادهای رسم شده مشخص میشود. جهت وزش بادغالب درشهرستان اردبیل طی ماههای دی وبهمن جنوب غربی که سرعت آن دردی ماه 7/9ودربهمن 1/9متربرثانیه است ودراسفندماه باتغییرجهت ازجنوب غربی به شرقی سرعت آن نیزکاهش یافته وبه 8/6متربرثانیه می رسد.درتمام طول  فصل بهاروتابستان وماه اول پاییزجهت بادغالب دراردبیل ،شرقی وسرعت آن درفروردین ماه 1/7ودراردیبهشت 1/7درخردادماه 2/7درتیرماه 6/7درمرداد1/7درشهریورومهر6/6متربرثانیه است .ازماه دوم پاییزجهت وزش بادهای غالب جنوبغربی شده که این جهت وزش درطول ماههای آذرودی وبهمن تداوم می یابد.سرعت بادغالب درآبان ماه 9 ودرآذرماه 6/8 متربرثانیه است .دراردبیل بیشترین سرعت بادغالب 7/9متربرثانیه دردیماه وکمترین سرعت 6/6متربرثانیه درماههای شهریورومهراست .وسرعت بادهای غالب بطورنسبی درفصول سردسال بیشترازماههای گرم سال میباشد. شدیدترین بادوزیده شده درطول دوره آماری بلندمدت اردبیل باجهت جنوبغربی وسرعت 34متربرثانیه بوده است . بادهای غالب مشگین شهرکه درجدول نشان داده شده است 9ماه ازسال جنوبغربی وسه ماه شمالغربی میباشدوسرعت بادغالب بین 2/4تا2/8متربرثانیه درهرسال میباشد.وحداکثرسمت وسرعت باددرطول دوره آماری 29متربرثانیه ازسمت جنوب میباشد. بادهای غالب شهرستان خلخال 7ماه غربی و5ماه شرقی میباشدکه دربادغالب آن غربی باسرعت 3/4متربرثانیه است وحداکثرسرعت باداتفاق افتاده جنوبغربی با24متربرثانیه است درپارس آبادبادغالب شرقی با5متربرثانیه است وحداکثرسمت وسرعت اتفاق افتاده جنوبشرقی با23متربرثانیه است که درسال 1989اتفاق افتاده است .