سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی

 

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) بطور رسمی رکورد دمای 54 درجه سانتیگراد را در دو منطقه میتریبا، کویت، در تاریخ 21 جولای 2016 و تربت پاکستان در تاریخ 28 می 2017 به ثبت رسانده است.

در آرشیو ثبت حادترین وضعیت اقلیمی و آب و هوایی که تا کنون اعلام گردیده مشاهداتمیتریبا در کویت با دمای 53.9 درجه سانتیگراد با میزان اختلاف ± 0/1 درجه سانتیگراد و توربت پاکستان با دمای 53/7 درجه سانتیگراد و میزان اختلاف ± 0/1 تأیید شده است.

دمای منطقه میتریبا در حال حاضر به عنوان بالاترین درجه ثبت شده سازمان جهانی هواشناسی در منطقه قاره آسیا می‌باشد که رسماً به عنوان بالاترین دمای ثبت شده در 76 سال اخیر اعلام شده است.

جزئیات کامل ارزیابی در نسخه آنلاین مجله بین المللی اقلیم شناسی در تاریخ 17 ژوئن 2019 منتشر شده است. 

همچنین بسیاری از نقاط اروپا، اولین موج گرمایی سال را به علت نفوذ توده های هوای گرم از آفریقا تجربه می کنند.

اکثر کشورهای اروپایی جدیدترین رکورد دمای روزانه و شبانه را در ماه ژوئن به ثبت رساندند. این موج گرمایی بر سلامتی افراد، کشاورزی و مسائل زیست محیطی تاثیرگذار است. 

بعید به نظر می‌رسد که اینگونه موج های گرمایی غیرمعمول و زود هنگام را بتوان به پدیده تغییر اقلیم نسبت داد. اما سناریوهای اقلیمی پیش‌بینی می‌کنند، اینگونه رویدادهای مکرر، شدید و قابل توجه ناشی از افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای است که منجر به بالا رفتن دمای جهانی می شود

منبع: سایت سازمان جهانی هواشناسی