سفارش تبلیغ
صبا
مردم را روزگارى رسد که در آن از قرآن جز نشاندن نماند و از اسلام جز نام آن . در آن روزگار بناى مسجدهاى آنان از بنیان آبادان است و از رستگارى ویران . ساکنان و سازندگان آن مسجدها بدترین مردم زمینند ، فتنه از آنان خیزد و خطا به آنان درآویزد . آن که از فتنه به کنار ماند بدان بازش گردانند ، و آن که از آن پس افتد به سویش برانند . خداى تعالى فرماید : به خود سوگند ، بر آنان فتنه‏اى بگمارم که بردبار در آن سرگردان ماند و چنین کرده است ، و ما از خدا مى‏خواهیم از لغزش غفلت درگذرد . [نهج البلاغه]
امروز: شنبه 97 تیر 30

 

  • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در چهارشنبه 93/2/10 و ساعت 10:4 صبح | نظرات دیگران()

  گرامیباد 29 فروردین روز ارتش جهموری اسلامی ایران • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در پنج شنبه 93/1/28 و ساعت 6:25 عصر | نظرات دیگران()

   

   

   

   

  امام جعفرصادق (ع):

  کَمالُ الادب وَالْمُروءَةِ سَبْعُ خِصالٍ: اَلْعَقلُ وَ الْحِلْمُ وَ الصَّبْرُ وَ الرِّفْقُ وَ الصَّمْتُ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ وَ الْمُداراةُ؛

  ×کمال ادب و مروت، در هفت چیز است:

  خردمندى، بردبارى، شکیبایى، ملایمت، خاموشى، نیکخویى، و مدارا.

   

  مستدرک الوسائل: ج 9 ص 38 ح 10141/ فرهنگ‌نامه ادب، ص27

   

   

   

  آمهای بزرگ عظمت دیگران را می بینند.

  آمهای متوسط بدنبال عظمت خود هستند.

  آمهای کوچک عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند.

   

   

   

    

           اگر زمانی توانستی لحظاتی را برای بنده خوب خدا فراهم آوری که اشک شوق از دیدگانش جاری شود آن لحظه را ،‌لحظه پرواز خودت به سوی خدا بدان و بدنبال این لحظات باش، می توان لحظاتی را رقم زد که یک انسان غمها و کاستی های زندگیش را از وجودش دور کند و تو قهرمان سرزمین غمدیده دلش باشی. این لحظات را دست کم نگیر و بدنبال ایجاد آن باش، فراهم کردنش چندان سخت نیست.

   

   

   

  ای خدای من ,ای سرور مولای من ای  باور کنم که مرا در آتش می سوزانی با وجود آْنکه به یکتائیت ایمان دارم!؟ و با آنکه دلم به نور معرفت روشن گردید و زبانم به ذکرت گویا شد ودر باطنم عقد محبت استوار گردید و بعدازآنکه از روی صدق و خضوع به مقام ربوبیتت اعتراف کردم هیهات که باور نمی کنم! تو ای خدا از آن کریم تر و بزرگوارتری که آن کس را که خود تربیت کرده ای ضایع گردانی!

   

    • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در دوشنبه 93/1/25 و ساعت 4:20 عصر | نظرات دیگران()

  چهارشنبه سوری

  تاریخچه چهارشنبه سوری

   

  یکی از سنت های باستانی ایرانیان برگزاری جشن چهارشنبه سوری بوده که شب چهارشنبه آخر هرسال، ایرانیان در همه شهرها با برپایی آتش، مراسم باشکوهی برگزار می کردند. واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری در زبان کُردی که به معنی سرخ است ساخته شده‌است (این مطلب سندیت تاریخی و علمی ندارد) که در آن آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود. این آیین از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه (شب چهارشنبه) موکول شده است که زرتشت، با رسیدگی حساب های گاهشماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بود که تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه آن سه شنبه تا ظهر، جزئی از سال کهنه و نیمه بعدازظهر جزو سال نو به حساب آمد و چون آغاز هر روز را در نیمه شب همان روز می دانستند، بنابراین فردای آن سه شنبه را نوروز شناختند و شبش را جشن گرفتند و آتش افروختند و از آن پس آن شب را چهارشنبه سوری قرار دادند. به یک عقیده دیگر ایرانیان مراسم آتش افروزی در آستانه سال نو را پس از قبول اسلام، در آخرین چهارشنبه سال قرار داده اند، تا از عقیده اعراب پیروی کرده باشند که روز چهارشنبه یا «یوم الاربعا» را شوم و نحس می دانستند. درمورد وجه تسمیه «چهارشنبه سوری» عقیده دارند، به مناسبت آتش افروزی، آن شب را «سور» (سرخ) نامیده اند. (روزنامه ابتکار)

  چهارشنبه سوری

  شواهد دلالت بر آن دارد که این جشن از اوایل قرن هفتم هجری به دست فراموشی سپرده شد، سپس با عناوینی دیگر از سده‌های دهم معمول شد.

  هاشم رضی در کتاب گاه شماری و جشن‌های ایران باستان، درباره چهارشنبه سوری می نویسد: «ایرانیان در یکی از چند شب آخر سال جشن سوری را که عادت و سنتی دیرینه بود، با آتش‌افروزی همگانی برپا می‌کردند.

  اما چون اساس تقسیم آنان در روزشماری بر آن پایه نبود که ماه را به چهار هفته با نام‌های کنونی روزها بخش کنند، لاجرم در شب چهارشنبه آخر سال چنین جشنی برگزار نمی‌شد. روزشماری کنونی بر اثر ورود اعراب به ایران باب شد. بی‌گمان سالی که این جشن به شکلی گسترده بر پا بوده مصادف با شب چهارشنبه شده است و چون در روزشماری تازیان چهارشنبه نحس و بدیمن به شمار می‌آمده از آن تاریخ به بعد شب چهارشنبه آخر سال را با جشن سوری به شادمانی پرداخته و بدین وسیله می‌کوشیدند نحوست چنین شبی را از بین ببرند. (سایت آفتاب)

  دکتر کورش نیکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ایران باستان، عقیده دارد که چهارشنبه سوری هیچ ارتباطی با ایران باستان و زرتشتیان ندارد و شکل گیری این مراسم را پس از ورود اعراب به ایران می داند. دکتر نیکنام در این باره می گوید:"ما زرتشتیان در کوچه ها آتش روشن نمی کنیم و پریدن از روی آتش را زشت می دانیم.

  در گاه شماری ایران باستان و زرتشتیان اصلأ هفته وجود ندارد. ما در ایران باستان هفت روز هفته نداشتیم. شنبه و یکشنبه و... بعد از ورود اعراب به فرهنگ ایران وارد شد. ما پیش از تسلط اعراب بر ایران هر ماه را به سی روز تقسیم می کردیم. و برای هر روز هم اسمی داشتیم . هرمز روز، بهمن روز،... برای ما سال 360 روز بوده با 5 روز اضافه ( یا هر چهار سال 6 روز اضافه ). ما در این پنج روز آتش روشن می کردیم تا روح نیاکانمان را به خانه هایمان دعوت کنیم." بنابراین اینکه ما شب چهارشنبه ای را جشن بگیریم ( چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده ) خودش گویای این هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ایران مرسوم شد."

  "بنابراین، این آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی 5 روز آخر سال در ایران باستان است و زرتشتیان به احتمال زیاد برای اینکه این سنت از بین نرود، نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و این جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری." (دکتر کورش نیکنام موبدیار، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ ایران باستان، نماینده زرتشتی ها در مجلس هفتم شورای اسلامی)

  گرد آوردن بوته، گیراندن و پریدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شاید مهمترین رسم شب چهارشنبه سوری است. هر چند که در سالهای اخیر متاسفانه این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.

    • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در دوشنبه 92/12/19 و ساعت 4:22 عصر | نظرات دیگران()

   

   

  روز درختکاری

   

  روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز در چندین کشور گرامی داشته می‌شود. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران این روز 15 اسفند (5 مارس) هر سال است. در ایران (هفته منابع طبیعی از 5 تا 12 مارس) و آفریقای جنوبی (1 تا 7 سپتامبر) علاوه بر این، هفته‌ای برای گرامی‌داشت گیاهان تعیین شده است.

  این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا در 10 آوریل 1872 پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز (Arbor Day  )، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد.

  در ایران این روز برابر 15اسفند هر سال است.

  در الجزایر این روز برابر 27 اکتبر هر سال است.

  در استرالیا این روز برابر 28 ژولای هر سال است.

  در بلژیک این روز برابر 21 مارس هر سال است.

  در برزیل این روز برابر 21 سپتامبر هر سال است.

  در کامبوج این روز برابر 1 ژوئن هر سال است.

  در جمهوری آفریقای مرکزی این روز برابر 22 ژوئیه هر سال است.

  در تایوان این روز برابر 12 مارس هر سال است.

  در چین این روز برابر 12 مارس هر سال است.

  در کاستاریکا این روز برابر 15 ژوئن هر سال است.

  در مصر این روز برابر 15 ژانویه هر سال است.

  در آلمان این روز برابر 25 آوریل هر سال است.

  در اسرائیل این روز برابر پنجمین روز ماه شِوَت (ژانویه-فوریه) هر سال است.

  در ژاپن این روز برابر 29 آوریل هر سال است.

  در کنیا این روز برابر 21 آوریل هر سال است.

  در لسوتو این روز برابر 21 مارس هر سال است.

  در مقدونیه این روز برابر 12 مارس هر سال است.

  در مالاوی این روز برابر دومین دوشنبه ماه دسامبر هر سال است.

  در مکزیک این روز برابر دومین دوشنبه ماه ژوئیه هر سال است.

  در نامبیا این روز برابر 8 اکتبر هر سال است.

  در هلند این روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) یا نخستین روز پاییز (21 سپتامبر) هر سال است.

  در نیوزیلند این روز برابر 5 ژوئن هر سال است.

  در نیجر این روز برابر 3 آگوست هر سال است.

  در فیلیپین این روز برابر 25 ژوئن هر سال است.

  در لهستان این روز برابر 10 اکتبر هر سال است.

  در پرتغال این روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) هر سال است.

  در آفریقای جنوبی هفته درختکاری از 1 تا 7 سپتامبر هر سال است.

  در کره جنوبی این روز برابر 5 آوریل هر سال است.

  در سریلانکا این روز برابر 15 اکتبر هر سال است.

  در تانزانیا این روز برابر 1 ژانویه هر سال است.

  در اوگاندا این روز برابر 24 مارس هر سال است.

  در ایالات متحده امریکا این روز برابر 10 آوریل هر سال است.

  در ونزوئلا این روز برابر چهارمین یکشنبه ماه می هر سال است.

    • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در پنج شنبه 92/12/15 و ساعت 11:48 صبح | نظرات دیگران() • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در یکشنبه 92/10/29 و ساعت 5:31 عصر | نظرات دیگران()

   

    

  شهرستان خلخال

   

   

   

  مـوقـعیت جـغرافـیایی اسـتان اردبـیل

   

   

   

                

           استان اردبیل با وسعتی معادل هفده هزارکیلومتر مربع (1/1 درصد از مساحت کشور) در شمال غرب فلات ایران بین َ45 ْ37 تا   َ42 ْ39   عرض شمالی و َ30 ْ 47 تا َ55 ْ48 طول شرقی واقع شده است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 2400 متراست. پست ترین نقطه آن با ارتفاع 100 متر در شهر پارس آباد و بیله سوار و بلندترین نقطه آن قله سبلان با ارتفاع 4811 متر می‌باشد .این استان از شمال با جمهوری آذربایجان حدود 400 کیلومتر مرز مشترک دارد.همچنین از شرق با استان گیلان، از جنوب با استان زنجان و از غرب به استان آذربایجانشرقی محدود می شود.بر اساس آخرین تقسیمات کشوری ، استان اردبیل دارای 9 شهرستان ، 25 بخش،   19 شهر و   66 دهستان می‌باشد. تراکم جمعیت در حدود 65 نفر در هر کیلومترمربع است که در مقایسه با تراکم جمعیت کشوری ( 5/37 نفردرهرکیلومتر مربع ) این استان را می توان از مناطق پر جمعیت به حساب آورد .   ( سالنامه آماری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ،1382)

   

  توپوگرافی منطقه

   

        فلات آذربایجان که استان اردبیل در آن جایی گزیده، سرزمینی بلند ومرتفع است. حدود 75 درصداین سرزمین را نواحی کوهستانی و 25 درصد آن را مناطق هموار تشکیل می‌دهد. ارتفاع متوسط نواحی کوهستانی منطقه 3700 مترازسطح دریامی باشد. توده کوهستانی سبلان با ارتفاع 4811 متر در غرب ، مرتفعات بزغوش در جنوب و جنوب غربی با ارتفاع متوسط 2200 متر و بالاخره باغرو داغ در بخش شرقی استان با ارتفاع 3322 متراز عمده ترین واحدهای کوهستانی استان به شمار میروند. این ارتفاعات ، اقلیم استان اردبیل را تحت تاثیر قرار داده ودرنتیجه این استان را درشماریکی ازسردترین مناطق کشورقرارداده است. رژیم بارندگی ودمای آن تاحد زیادی تحت تاثیرارتفاعات قرار دارد( خیام ،1382         )واحدهای توپوگرافی استان (کوهستان، دشت، جلگه)، طی فصول مختلف، با شدت گرفتن جریانهای هوایی که از نواحی شرق، شمال غرب و جنوب غرب وارد منطقه می شوند، ایستگاههای هم جوار را متفاوت و متمایز می سازند.برای مثال سرعین در دامنه شرقی کوهستان سبلان یکی از پرباران ترین ایستگاههای شمال غرب ایران محسوب می شود، ولی واقع شدن سراب(غرب سبلان)، در چاله بین ارتفاعات سبلان، قره‌داغ، بزغوش، سهند و موقعیت پناهگاهی آن باعث گردیده، کمترین میزان بارش را دریافت ‌کند وکلیه سیستمهایی که از جهات مختلف به این محدوده نفوذ می‌کنند به دلیل وجود موانع کوهستانی در مسیر خود، توان بارشی چندانی ندارند به همین دلیل در تمام فصول سال در این قسمت قطب بارشی کم تشکیل می‌شود.     ( بیاتی خطیی و ساری صراف،1374)

   

   

  ارتفاعات اردبیل

   

   

   

   

         1 - کوههای مرکزی

   

              در بخش مـرکـزی این منطقه توده کوهستانی سـبلان با حداکثر ارتفاع 4811   متر از سطح دریا مرتفع ترین نقطه استان بوده که با جهت شرقی غربی از ارتفاعات متعددی مانند صائین ، نرمیق ، قوشه داغ تشکیل شده است.

   

  2- کوههای شرقی

   

             دنباله رشته کوههای شمالی آذربایجان. درشرق، تغییر مسیر داده و در جهت شمالی - جنوبی به صورت یک فلکسور به موازات چاله دریای خزر به نام رشته کوه تالش کشیده شده و تا درهّ سفیدرود امتداد می یابد. رشته کوه تالش همانند سدّی فلات آذربایجان را از دریای خزر جدا ساخته و مانع نفوذ رطوبت خزری به داخل منطقه می باشد، به همین سبب، دامنه های غربی و شرقی آن دارای پوشش متفاوت گیاهی است.دامنه شرقی آن پوشیده از درختان جنگلی است ودر شرایط بیوستازی قرار دارد درحالیکه دامنه غربی آن دارای پوشش گیاهی استپی است و در شرایط رگزستازی است. این رشته در شمال به وسیله صـلوات داغ به ارتـفاع   2248   متر ارتـباط پیدا کرده و به وسیله درهّ رود از کــوهـهای قـــره داغ جدا می شود ( خیام ، 1382 . )

   

   

   3- مناطق هموار

           دو واحد تـوپـوگــرافی جـلگه مـغان در شمال و دشـت اردبــیل در مرکز از مناطق هموار استان به شمار می رود.

   

   

  الف: جلگه مغان  

           این جلگه با متوسط ارتفاع 100+ متر به صورت مثلثی است که رأس آن به سمت شمال و یک ضلع آن در قسمت شرق واقع شده و به طول 49 کیلو متر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان را تشکیل داده است.

   

   

  ب: دشت اردبیل

   

   

   

   

             این دشت مرتفع و بیضی شکل،به صورت یک چاله تکتونیکی است . مساحت آن حدود 800 کیلومتر مربع ( طول 40 کیلومتر و عرض 20 کیلومتر) می باشد. این دشت ، بسیار هموار ودارای شیب مقعر ملایمی درحدود 5/0درصد است. ارتفاع متوسط دشت 1350 مترازسطح دریاست. مرتفع ترین نقطه آن در جنوب غرب با 1500 متر ارتفاع و پست ترین نقطه در شمال 1200 متر ارتفاع دارد. اصلی ترین شریان دشت، رودخانه قره سو می باشد که از ارتفاعات باغرو داغ سرچشمه گرفته و رود خانه های بـالخلی چای ، حاجی محمد چای و قره چای به آن ملحق می شوند . سبلان در غرب و جنوب غرب، بزغوش در جنوب وجنوب غربی ، باغـرو داغ (تـالـش) در شرق و صلوات داغ در شمال ، محدوده این دشت را معین می کنند. مــبادی ورودی دشـت اردبــیل از طریق گـردنه های ، حـیران ، صـائین ، لـنگان و اسالم می باشد    (رستمی زاد،1383)

   

    

  اقلیم اردبیل     :

   

                     موقعیت خاص جغرافیائی استان اردبیل سبب گردیده است که این استان درفصلهای سرد سال تحت تاثیر توده هواهای مهاجراز شمال ، شمال غرب و غرب قرار گیرد. درفصل تابستان نیز گاهی سیستم های کم فشار باران زائی تاثیر گذاشته و بارندگی های تابستانه را در این مناطق باعث می گردد. بخشهائی از استان تحت تاثیر اقلیم خزری قرارداشته و دریای خزر در شرق استان بر شرایط دمائی و رطوبتی آن اثر می کند و موجب تعدیل آب و هوا در آن مناطق می شود. باعنایت به اینکه استان از دو بخش کوهستانی سرد و جلگه ای معتدل تشکیل شده و به تبع عوامل طبیعی و جغرافیائی ، دارای تنوعات اقلیمی قابل توجه است . اما ویژگی سردی که ناشی از تاثیر توده های هوای سرد شمالی ، ارتفاع و عرض جغرافیائی است ، صفت مشترک اقلیم های گوناگون استان گردیده و حتی در پست ترین نقاط استان که طبیعتا دارای اقلیم معتدل هستند بطور متوسط درحدود 61 روز از سال دارای شرایط یخبندان بوده و سردی هوا برتمامی استان و کلیه اقلیم ها کم و بیش تاثیر می گذارد  .

   

  دمای هوا :

   

             توزیع دمای هوا در سطح استان متناسب با توپوگرافی و سایر ویژگیهای طبیعی آن است نواحی پست واقع در دره رودخانه ارس و دشت مغان گرمترین و ارتفاعات سبلان سردترین مناطق استان می باشند. میانگین سالانه دمای هوا بین 7.9 تا 15.2 درجه سلسیوس در نوسان می باشد. میانگین حداکثر درجه حرارت در بین ایستگاههای استان بین 14.3 تا 20.5 درجه سلسیوس و میانگین حداقل درجه حرارت این ایستگاهها بین 1.5 تا 9.7 درجه سلسیوس متغیر می باشد ولی وجود درجه حرارتهای مطلق بین 38.5- تا 44 درجه سلسیوس به ترتیب در ایستگاههای فیروزآباد خلخال و مشیران است که حاکی از اختلاف شدید دمائی می باشد .

   

  تعدادروزهای یخبندان :

   

               تعداد روزهای یخبندان سالانه در نواحی مرکزی و جنوبی استان بیشتر از مناطق شمالی است و درنقاط مرتفع و برف گیر استان ، تعدادروزهای یخبندان به حدود 6 تا 8 ماه درسال هم می رسد.

   

   

  بارش :

   

        درفصل بهار و تابستان بیشتر جریانات عرضهای میانی و جنب حاره ای در استان اردبیل فعال هستند به طوریکه بیشترین میزان بارندگی استان در اثر نفوذ جریانات ناپایدار عرضهای میانی پس از تقویت در روی دریای مدیترانه و دریای سیاه ، کسب رطوبت کافی میباشد. بارندگی های اصلی اردبیل در فصل بهار و تابستان بیشتر در اثر فعالیت عبور جریانات عرضهای میانی و کم فشار سودانی می باشد . در فصل بهار و تابستان کم فشار سودانی در حین فعالیت و حرکت رو به شمال شرق باعث بارندگی درحاشیه غربی کوههای زاگرس گردیده و به علت از دست دادن رطوبت خود به صورت باد نسبتا گرم در استان اردبیل جریان پیدا می کند. زمانی که جریان عرضهای میانی تا غرب مدیترانه گسترش پیدا کرده باشد هوای سردی از حاشیه جنوبی اقیانوس اطلس شمالی بخصوص مجمع الجزایر آزور در پشت این سیستم قرار می گیرد و به دنبال جریانات گرم ، منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا با بارندگی های نسبتا خوب توام با رعد و برق در بهار و تابستان و در زمستان باعث بارش برف سنگین در استان می گردد. جریانات مؤثردر فصول پائیز و زمستان بیشتر شمالی و شمال غربی هستند به طوریکه :

        الف) در فصل زمستان ریزش هوای بسیار سرد سیبری افت شدید دما و بارش برف در استان اردبیل را به همراه دارد زمانیکه کم فشارهای عرضهای پائین درحین نفوذ به فلات ایران از توسعه و گسترش خوبی برخوردار باشند و تا عرضهای 40 درجه برسند ، نفوذ هوای سردسیبری و برخورد آن با هوای نسبتا گرم عرضهای میانی باعث تقویت ناپایداریها و بارندگیهای خوب در استان اردبیل می گردد. نفوذ مرکز فشار زیاد سیبری در فصل پائیز باعث افت قابل ملاحظه دما گردیده و در بعضی سالها کاهش زودرس دما باعث وارد آوردن خسارات زیاد به محصولات کشاورزی و باغبانی می شود.

       ب) توده هوای دیگری که درفصل زمستان بر استان اردبیل تاثیرگذار است ، توده هوای شکل گرفته در روی مناطق پوشیده از برف کانادا است که به دو صورت درمنطقه عمل می کند: نخست پس از عبور از روی کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا با سیستم پرفشار سیبری ادغام گردیده و از روی دریای سیاه وارد استان شده و باعث افت شدید درجه حرارت و بارندگی می گردد. دوم توده هوای شکل گرفته در روی مناطق جنوب شرقی کانادا است ، که مرکز آن در روی مجمع الجزایر آزور قرارمی گیرد ، به دلیل کسب رطوبت از اقیانوس اطلس شمالی پس از عبور از روی اروپا و دریای مدیترانه از بخشهای شمال غربی کشور وارد شده و باعث بارندگیهای نسبتا خوب در استان اردبیل می شود. کم فشارهای سودانی در مناطق مختلف استان اردبیل اثرات متفاوتی برجای می گذارند . در شهرهای اردبیل و خــلخــال به صورت وزش باد گرم همراه با گرد و غبار و در پارس آباد ، مشگین شهر ، گرمی و بیله سوار بصورت رگبارهای پراکنده همراه با رعد و برق اثر می گذارد

   جریانات فوق پس از رسیدن به اردبیل در حاشیه جنوب غربی کوه سبلان و در صعود از ارتفاعات سبلان در اثر بارندگی رطوبت خود را از دست داده و به صورت هوای خشک و گرم از دامنه های جنوب شرقی سبلان سرازیرشده و در رسیدن به شهر اردبیل باعث وزش باد جنوب غربی با نام محلی گرمیج در این شهرمی شود.

    • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در یکشنبه 92/7/21 و ساعت 10:31 عصر | نظرات دیگران()

   

   

  مفاهیم: آنتی سیکلون (مرکز پر‌فشار) چیست؟

  مناطق پرفشار، مدور و غیرمنظم را که جهت حرکت آنها در جهت حرکت عقربه‌های ساعت است، واچرخند یا آنتی سیکلون می‌نامند

  از آنجا که جهت حرکت باد در آنتی سیکلون‌ها بر خلاف جهت حرکت باد در سیکلون‌ها می‌باشد بنابراین به آن حرکت، واچرخندی و چنین سیستمی را سیستم واچرخندی می‌گویند.

  آنتی سیکلون‌ها در شرایط هوا و اقلیم نقش بسیار مهمی دارند.

  از نظر دینامیک، آنتی سیکلون‌ها از بسیاری جهات شبیه سیکلون‌ها هستند. در واقع می‌توان گفت آنتی سیکلون‌ها مراکز پرفشار بوده و حرکت هوا در آنها از مرکز به اطراف و از بالا به پایین بوده و در نیمکره شمالی گردش هوا در آن در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی بر خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت می‌باشد.

  همانطور که فعالیت‌های چرخندی توام با ایجاد بادهای نسبتا قوی می‌باشند، واچرخندهای قوی نیز با جریان‌های هوای سرد و چگالی که از قطب به طرف عرض‌های جغرافیایی پایین حرکت می‌کنند، به راه می‌افتند و بادهای قوی را در این مدارها ایجاد می‌کند که به آن باد شمالی (Norther  ) گفته می‌شود.

   

   

   

  مفاهیم: سیکلون (مرکز کم فشار) چیست؟

  یک چرخند یا سیکلون، منطقه‌ای است از هوای کم فشار و تقریبا دایره‌ای شکل که قطر آن ممکن است به صدها کیلومتر برسد.

  این منطقه از هوا در نیمکره شمالی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی در جهت حرکت عقربه‌های ساعت در چرخش می‌باشد؛ در چنین ناحیه‌ای کمترین مقدار فشار جوی در مرکز بوده و در امتداد شعاع و به طرف خارج از مرکز مقدار فشار افزایش می‌یابد؛ در واقع سیکلون یک مرکز کم فشار است.

  هرچند باد تحت تاثیر گرادیان فشار (اختلاف فشار بین دو مرکز فشار) به جریان می‌افتد اما در سیکلون، جریان هوا تحت تاثیر نیروی اصطکاک، کوریولیس و نیروی گریز از مرکز به جای اینکه به طور مستقیم به سمت مرکز کم فشار باشد در امتداد خطوط هم فشار می‌وزد و با جهت گرادیان فشار زاویه نسبتا بزرگی می‌سازد.

  در نیمکره شمالی به حرکت پادساعتگرد، گردش چرخندی (Cyclonic Circulation  ) گفته می‌شود نکته قابل توجه اینکه چرخند بر خلاف آنچه از نامش تداعی می‌شود هیچ توفان مخرب و خطرناکی را ایجاد نمی‌کند بلکه تنها یکی از الگوهای متعارف آب و هوایی عرض‌های میانی است.

  گرچه گرادیان‌های شدید فشار در مناطق کم فشار عرض‌های میانی، وزش بادهای شدیدی را یه دنبال می‌آورد؛ اما این بادها را نباید با توفندها و یا چرخند‌های حاره‌ای یکی دانست.

   

   

  چگونه باران می‌بارد؟

  باران پس از سرد شدن بخارهای جوّی به وجود آمده و بر زمین می‌بارد. منبع اصلی تولید باران جبهه‌های هوا (weather fronts  ) یعنی دما و رطوبت است.

  وقتی هوای گرم به بالای آسمان صعود می‌کند، بخار آب را هم همراه خودش به بالا به داخل آسمان می‌برد. در بالای آسمان، بخار آب سرد می‌شود و قطره‌های آب دور ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا تشکیل می‌شود. مقداری از بخار آب هم به شکل کریستال‌های ریز یخ منجمد می‌شود که قطرات آب سرد شده را جذب می‌کند.

  آشنایی با مضامین تخصصی آب و هوا

  قطرات به شکل کریستال‌های یخ، منجمد می‌شود و کریستال‌های بزرگ تری را تشکیل می‌دهد که ما آنها را برف ریزه می‌نامیم.موقعی که برف ریزه‌ها سنگین می‌شوند، پایین می‌افتند. برف ریزه‌ها در مسیرشان رو به پایین با هوای گرم تر برخورد می‌کنند و ذوب می‌شوند و به صورت قطرات باران در می‌آیند.بد نیست بدانید کارخانه‌ها، ماشین‌ها، کامیون‌ها، و وسایلی که دارای دودکش هستند، از سوخت فسیلی نظیر زغال و مواد نفتی استفاده می‌کنند. سوخت این دو نوع ماده موادی نظیر اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن را وارد هوا می‌سازد. در فضا این اکسیدها تغییر می‌کنند و به گرد و غبار و باران اسیدی تبدیل می‌شوند.

  منبع: رشد • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در یکشنبه 92/7/21 و ساعت 10:25 عصر | نظرات دیگران()

   

   

    • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در پنج شنبه 92/7/18 و ساعت 7:37 عصر | نظرات دیگران() • کلمات کلیدی :
 •  نوشته شده توسط مهندس اکبر رستمی زاد در چهارشنبه 92/7/10 و ساعت 8:28 عصر | نظرات دیگران()
  <      1   2   3   4   5   >>   >
   لیست کل یادداشت های این وبلاگ
  نظریه های ارائه شده در مورد علل تغییر اقلیم
  باران سنج ها ، تعداد و محل نصب
  مطالعات حداکثر بارش محتمل (PMP)
  آیا دریاچه ها تغییراقلیم را حس کرده اند؟
  سازگاری با تغییر اقلیم در مدیریت منابع آبی
  منابع آبی زمین و روش های مدیریت آن
  جدی شدن بحران آب در مناطق مرکزی، شرق و جنوب کشور
  آبا ایرانرود ممکن است؟
  تغییرات اقلیمی خطری بالقوه و جدی
  تفکر سیستمی لازمه حیات بشر
  پیامد اسفبار بی توجهی ها به دریاچه ارومیه
  دریاچه ارومیه نیازمند توجه واقعی همگان است
  یاعلی
  یوم شهادت مظهر عدالت امیرمومنان علی ع تسلیت باد
  جملاتی زیبا و گهر بار ازحضرت علی علیه السلام
  [همه عناوین(215)][عناوین آرشیوشده]

  بالا

  طراح قالب: رضا امین زاده** پارسی بلاگ پیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ

  بالا

  ایّام فاطمیّه تسلیت باد ایّام فاطمیّه تسلیت باد

  ابزار نمایش اوقات شرعی

  فال حافظ

  ساعت فلش

  ساعت فلش